Często zadawane pytania

Co to jest ortodoncja i czym zajmuje się lekarz ortodonta?

Ortodoncja – jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu, nieprawidłowości zębowych oraz wad szczękowo-twarzowych. Lekarz ortodonta to specjalista, zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem wad zębowych i zgryzowych u pacjentów w każdym wieku.

Kiedy powinniśmy udać się na konsultację u specjalisty ortodonty i dlaczego?

Zacznijmy od tego, że pacjenci są kierowani do ortodonty najczęściej przez lekarza stomatologa, czasem pediatrę a coraz cześciej przez logopedów. Jest też grupa pacjentów, która zgłasza się do ortodonty ponieważ jest niezadowolona ze swojego wyglądu – uśmiechu, rodzice przyprowadzają swoje pociechy niepokojąc się o ich „krzywe ząbki”.
Nie ma właściwie określonych ram czasowych kiedy zgłosić się na konsultacje w tym przypadku czas jest bardzo indywidualną rzeczą.
Dlaczego? – gdy mówimy o dzieciach diagnoza i podjęte w odpowiednim momencie leczenie ortodontyczne nie tylko leczy wadę zgryzu lecz zapobiega powikłaniom na etapie wymiany uzębienia, czy powstawaniu innych chorób stomatologicznych. U dorosłych pacjentów podjęcie leczenie ortodontycznego leczy wady zgryzu, poprawia wygląd, czynności narządu żucia ale też wspomaga leczenie innych specjalistów – protetyków czy implantologów.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

  • wizyta konsultacyjna – ma na celu stwierdzenie podłoża wady, możliwości jej poprawy lub usunięcia jak i rozeznania oczekiwań pacjenta.
  • badania dodatkowe – specjalista wykonuje wyciski do modeli diagnostycznych celem ustalenia wartości wyjściowych, kieruje na zdjęcia RTG – panorama i cefalometria, które to posłużą po analizie do rozpoznania nieprawidłowości i opracowania planu leczenia.
  • plan leczenia – na podstawie badań i analizy ortodonta przedstawia pacjentowi plan leczenia mający w jego ocenie uzyskanie jak najlepszego efektu. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest akceptacja założonego planu oraz stosowanie się do wytycznych przez pacjenta.
  • Leczenie – prowadzone jest przez lekarza specjaliste w trakcie regularnych wizyt, kiedy to korygowane są „ustawienia” aparatu i przekazywane zalecenia i wskazówki dla pacjenta. Należy podkreślić, że niekontrolowane lecznie aparatem stałym szkodzi procesowi, opóźnia efekt i może prowadzić do komplikacji.

Czy leczenie ortodontyczne boli?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna – to zależy. Każdy z nas posiada swój indywidualny próg bólu, który określa nasze doznania – czy aparat na zębach i jego działanie sprawi, że będziemy odczuwać ból, czy tylko lekki dyskomfort to kwestia indywidualna pacjenta. Noszenie aparatu u większości leczonych nie sprawia bólu. Mogą wystąpić dolegliwości bólowe w początkowej fazie 2-3 dni po założeniu aparatu, które ustępują i są zjawiskiem zupełnie naturalnym. Zęby w trakcie leczenia poddawane są działaniu sił zewnętrznych mających na celu korektę ich położenia i ustawienia co może ale nie musi wywoływać bólu. Proces leczenie u każdego pacjenta przebiega w sposób indywidualny i trudno doszukiwać się tu jednoznacznych wzorców.

Słowo o aparatach

Najkrócej aparaty dzielimy na RUCHOME i STAŁE.

Aparaty ruchome – zdejmowane w formie płytek lub bloku pacjent zakłada na kilka godzin w ciągu dnia. Projektowane są one indywidualnie dla każdego pacjenta mogą być kolorowe ale odpowiednio zaprojektowane i noszone przez zdyscyplinowanego pacjenta przynoszą widoczne efekty.
Aparaty stałe – metalowe bądź kosmetyczne (mniej widoczne) przyklejane są bezpośredni o na koronę zęba, łączone ze sobą za pomocą specjalnych łuków oraz mocowane za pomocą ligatur – małych kolorowych „gumeczek” odpowiadających z utrzymanie łuku we właściwym położeniu.
W przypadku aparatów stałych nie musimy pamietać o ich zakładaniu – założone są z nami od początku do końca leczenia, jednak należy podkreślić, że przy takim aparacie higiena jest najwyższym priorytetem.

Leczenie ortodontyczne – co trzeba wiedzieć?

Pacjent decydujący się na leczenie musi:

 

…mieć zdrowe zęby

…pamiętać i stosować się do zaleceń lekarza w zakresie utrzymania higieny jamy ustnej i aparatu

…w przypadku aparatu zdejmowanego nosić go kilka godzin na dobę – im więcej tym lepiej

…w przypadku aparatu stałego może zaistnieć potrzeba stosowania wyciągów lub dodatkowych elementów

…być przygotowanym na to, że leczenie może trwać 24 miesiące

…być przygotowanym do regularnych wizyt co 4-6 tygodni

…spodziewać się, że leczenie aparatem stałym kończy leczenie retencyjne – podtrzymujące efekt i stabilizujące skorygowane zmiany

…założyć, że końcowy efekt może wymagać pracy protetyka lub implantologa

Telefon

+48 603 215 125

Adres

Gdynia
Wzgórze Św. Maksymiliana
ul. Harcerska 1-7 lok. 1

}

Godziny otwarcia

Poniedziałek - 14:00 - 19:00
Wtorek - 14:00 - 19:00
Środa - 14:00 - 19:00

 

}

Godziny otwarcia

Czwartek - 8:00 - 14:00
Piątek - 8:00 - 14:00

Akceptujemy płatność bezgotówkową

Szanowni Państwo

Podane na stronie godziny otwarcia gabinetu nie są godzinami pracy lekarza.

Proszę o uwzględnienie tego podczas rejestracji.